Najväčšie a hlavné mesto Slovenskej republiky s počtom obyvateľov cca 450 000 sa rozprestiera na oboch stranách Dunaja, a práve táto poloha mu už v oddávna zabezpečovala významné postavenie: Podunajská obchodná cesta spájala východnú a juhovýchodnú Európu so západnou a Jantárová obchodná cesta spájala jadranskú oblasť s oblasťou pobaltskou. Prvá písomná zmienka o Bratislave pochádza až z roku 907, pričom Slovanmi bola osídlená už od 6. storočia. V roku 1291 získala od uhorského kráľa Ondreja III. mestské výsady, a v roku 1464 od Mateja Korvína dôležité právo meča. Ten v roku 1465 so súhlasom pápeža založil v Bratislave prvú vysokú školu na Slovensku, Academiu Istropolitanu, ktorá neskôr zahájila činnosť s prvými štyrmi fakultami: teologickou, právnickou, medickou a artistickou (filozofickou).
V čase, keď bola Bratislava hlavným mestom Uhorska (1526-1784) tu sídlili orgány uhorskej štátnej správy. V roku 1805 bol podpísaný v Primaciálnom paláci, medzi Napoleonom Bonapartem a rakúskym cisárom Františkom I. Bratislavský mier, ktorý však dlho nevydržal, pretože už v roku 1809 bola Bratislava bombardovaná Napoleonom z petržalskej strany Dunaja.
Od roku 1919 je Bratislava hlavným mestom Slovenskej republiky. Pozrite sa, ako sa chronologicky menili názvy Bratislavy v jednotlivých obdobiach: Wratislaburgum - r. 807 , Brezesburg -r. 1042, Preslawaspurch- r. 1052, Bosonium- r. 1146, Brezalauspurc - neznáma doba, Istropolis- Matej Korvín, Pozsony- Maďarský názov, Braslavespurch- 16. storočie, Posonium- Latinský názov, Pressburg- Nemecký názov, Brezizbuch- Nemecký názov, Bresburch- Nemecký názov, Prešporok- neznáma doba, Wilsonovo Město- návrh z roku 1919, Bratislava- oficiálne od r. 1919.
Kedysi dávno panoval na hrade Devín Mikuláš Garaj, ktorý bol známy tým, že ku svojim poddaným sa správal šľachetne a úctivo. Zo všetkých svojich poddaných, a to že ich bolo hodne, maj však najradšej svojho dvorného šaša. Niet sa čomu čudovať, šašo Wigand bol skutočne humornou postavičkou, bol usmievavý, prešibaný, všade šíril dobrú náladu a stále rozosmieval svojich pánov a priateľov. Raz išiel za rybárom, ktorý chytil obrovskú rybu. Úlovok to bol naozaj znamenitý, a tak sa šašo rozhodol, že ho vezme pánovi na večeru. Pri vstupe do hradu ho však zastavil lakomý strážnik, ktorý ho prepustil iba pod tou podmienkou, že z odmeny, ktorú šašo dostane za rybu mu kvapne presná polovica. Šašo sa uškrnul a prisľúbil strážcovi presnú polovicu odmeny, ktorú dostane.
Pán si vysoko cenil, že mu šašo priniesol taký veľkolepý úlovok. Bol ochotný mu zaň z veľkého potešenia darovať naozaj čokoľvek, dokonca i rybárovi, ktorý Wigandovi rybu posunul, prisľúbil nový domček. Ponúkol mu peniaze, tie nechcel. Ponúkol mu dokonca svoju dcéru, no tú takisto taktne odmietol, i keď sa mu pri tom odmietnutí zaskveli slzy v očiach. Vypýtal si niečo inakšie. Presných 50 ostrých na holú! Pánovi sa nechcelo veriť, prečo by si Wigand pýtal takú hlúposť, no keď mu šašo vysvetlil dôvody, rozosmial sa a ešte ho aj pochválil, aký je len prešibaný. Keď ho napoludnie išli zbiť, nedostal tak 50, ale 25 úderov na holý zadok. Lakomý strážca ich dostal rovnaký počet, no o dosť silnejších a bolestivejších, ako boli tie šašove.
I keď ubolenému šašovi do smiechu veľmi nebolo, napravila to predsa len hradná princezná, ktorej sa taktiež zapáčil šašov kúsok natoľko, že sa jej zapáčil od tej chvíle už nastálo.
Zakladateľ štatistickej geografie, kartograf, historik, lexikograf, pedagóg i publicista sa narodil v rodine učiteľa, a toto prostredie formovalo jeho ďalšie pôsobenie. Už v 19 tich rokoch prednášal na bratislavskom lýceu. V roku 1761 založil civilnú dievčenskú školu, ktorá fungovala v duchu Komenského pedagogických názorov. Po siedmych rokoch však bolo jej fungovanie obmedzené a nakoniec úplne zrušené. Korabinský sa venoval tiež filozofií, teológii a matematike. Absolvoval viacero potuliek svetom, no vždy sa vrátil späť do Bratislavy, kde sa popri vychovávateľskej činnosti venoval tiež publicistike.
V rámci tvorby vydal hry pre deti, ktoré mali cibriť pamäťové a rozumové schopnosti v nemeckom jazyku, nazývali sa „Spiele fuer kinder, gedächtniss und verstand zu schärfen, deutsch, ungarisch und böhmisch“. Jeho hlavným lexikografickým dielom, inak aj významným prameňom k dejinám spisovného jazyka je Pokus o malý turecký slovník s pripojením nemeckými, maďarskými a českými ekvivalentmi a stručnou tureckou gramatikou. Korabinský toho pre Bratislavu urobil rozhodne viac , za čo sa mu odvďačila aj tým, že je po ňom pomenovaná jedna z jej ulíc. V Galérií mesta Bratislavy je dodnes vystavený jeho portrét.
Tento významný človek v dejinách Slovenska je pokladaný za zakladateľa modernej slovenskej archeológie. Okrem toho bol polyhistorom, bol to prírodovedec, historik, profesor ,cirkevný hodnostár a uznávaný vedcec vo všetkých európskych štátoch. Narodil sa 12.4. 1815 v Bratislave v rodine obuvníka. V roku 1838 bol vysvätený za kňaza. Zo svojích úspechov je azda najviac známy pretože založil v petržalskom parku botanickú záhradu. Jeho výsledky v prírodovednom bádaní boli obdivuhodné, a práve vďaka nim bol zvolený za člena Uhorskej akadémie vied. Za prvú uhorskú monografiu z dejín umenia a historickej archeológie sa pokladá práve jeho dielo o prastarých maľbách na stenách v Uhorsku z roku 1874. Rómer veľmi dychtivo skúmal bratislavskú flóru a flóru jej šíreho okolia. Keďže boli jeho zásluhy na verejnej činnosti a osvete nemalé, bol za to aj patrične docenený: v roku 1873 získal rytiersky kríž 3. triedy Radu železnej koruny.
Jozef Könyöki bol výtvarník, pôvodne profesor kreslenia, reštaurátor a zakladateľ mestského múzea v Bratislave. On sám zbierky obohatil rozličnými vlastnými zozbieranými predmetmi. Celý život sa venoval kresleniu architektonických pamiatok - hradov, kaštieľov i kostolov Uhorska. Jeho práce sú zaradené k tzv. technickej škole vyhovujúcej technickým smerniciam Dočasného pamiatkového výboru. Jeho dielo je v súčasnosti súčasťou zbierok zachovaných Úradom na ochranu kultúrneho dedičstva v Maďarsku, ktorá dokumentuje pamiatky dnešného východného Rakúska, Chorvátska, Slovinska, ale najmä západného a stredného Slovenska.
Najstaršia univerzita na území dnešného Slovenska, založená kráľom Matejom Korvínom v roku 1465. Po jeho smrti v roku...
Najjasnejšia dominanta Bratislavy ležiaca na kopci nad starým mestom. Hovoríme o súbore stavieb zaberajúcich vrchol návršia na juhozápadnej...
Táto majestátna katedrála bola postavená z pôvodne románskeho kostola, kedy bola Bratislava korunovačným mestom Uhorských kráľov. Jeho interiér...
Táto mohutná, kupolovitá a i napriek tomu vkusná 51 metrov dlhá veža patrí nepochybne medzi jeden z poznávacích...
V jednu jarnú nedeľu sme sa rozhodli spoznať Bratislavu. Ale nie nákupmi, ale vozením sa vláčikom Prešporáčikom. Zvolili sme si...
Skvelé chvíle strávené s priateľmi v tom najkrajšom období v roku :)
Alebo máš super fotky z mesta Bratislava?
Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!